Náhledová fotografie

Morseovka může vypadat jako náročná šifra, ale když tomu dáte chvíli, zaručuji vám, že do konce týdne ji budete umět naprosto perfektně!

Morseovka se skládá z teček a čárek, které dohromady tvoří znaky naší abecedy. Třeba .- znamená A. Protože pamatovat si to jen tak by bylo docela složité, existuje pro každé písmenko i pomocné slovo. Seznam všech znaků i pomocných slov najdete dole.

U čísel je to jednodušší, začíná se 0 a to je —– Když chcete dostat vyšší čísla, vždycky nahradíte čárku nejvíc vlevo tečkou (tedy 1 = .—- a 2 = ..— atd) až se dostanete k číslu 5 = ….. Teď pokračujete stejně, akorát nahrazujete tečky čárkami (takže 6 = -…. atd).

Speciální symboly nejsou tak často používané, ale mohlo by se vám hodit znát ? = ..–..

Nejdůležitější ale je, procvičovat se v morseovce tak dlouho, dokud ji nebudete mít v malíčku. Což netrvá zas tak dlouho, mě to trvalo asi týden. K tomu doporučuji psát si s kamarády ve škole vzkazíky, zkoušet si i delší dopisy, apod. Nejvíc mi ale pomohla aplikace Morseovka (od českých tvůrců), díky které se můžu procvičovat kdykoliv si vzpomenu!

Chápete lépe mluvením, než čtením? Podívejte se na video o morseovce, které jsme natočili!

YouTube player

Váš komentář

Morseovka

Datum: 2023/01/24

Autor: Jakub Vokoun

Kategorie: Royal Rangers

Štítky: morseova abeceda, skauting, survival dovednost

KOS

Autor: Martin Šimek
Datum: 2022/04/02

Sychravé ticho loňských stébel prohřívá pouze jeho zpěv A tak to chodí už pár neděl: Nečeká

Číst dál

K HOLÉMU STROMU

Autor: Martin Šimek
Datum: 2022/05/02

Opři se vodě o rameno vypučí list a dá ti jméno (Krajince dneška chybí rám) To

Číst dál

Apoštol Petr

Autor: Martin Šimek
Datum: 2022/04/02

Postava jednoho z prvních následovníků Ježíše Krista je v Písmu nepřehlédnutelná. Vyvstává před námi obraz prudkého muže, negramotného

Číst dál